En elegant förrätt på fin, rökt skinka med tillbehör som ostkräm och ättiksbetor. Kan även serveras som mingelrätt eller på buffé.

En elegant förrätt på fin, rökt skinka med tillbehör som ostkräm och ättiksbetor. Kan även serveras som mingelrätt eller på buffé.
4 portioner
200 g rökt skinka
1 msk färska örter
4 champinjoner, tunt hyvlade
10 potatischips
50 g Västerottensost eller prästost
Ättiksbetor:
5 rödbetor
1 dl ättiskssprit, 12%
2 dl strösocker
3 dl vatten
2 vitpepparkorn
1 tsk gula senapsfrön
1 lagerblad
Ostkräm:
1 dl Västerbottensost eller prästost, fint riven
1 msk grädde
1 vitlöksklyfta, finriven
1 dl crème fraiche
½ krm salt
Börja med att göra ättiksbetor. Koka upp rödbetorna i saltat vatten i en kastrull. Sänk värmen till medel och sjud under lock ca 45 minuter, eller tills betorna är mjuka. Låt dem svalna och tryck sedan bort skalen.
Häll ättikssprit, socker och vatten i en kastrull. Lägg ner vitpepparkorn, senapsfrön och lagerblad. Koka upp och sänk värmen till medel. Sjud tills sockret lösts upp. Ta av från värmen och låt svalna något. Skär rödbetorna i tärningar och lägg dem i den varma lagen.
Ostkräm:
Blanda samman ost, grädde, vitlök och crème fraiche. Salta.
Servering:
Lägg upp skinkan på serveringsassietter. Lägg på champinjonerna och ättiksbetorna. Smula över potatischips, hyvla över prästost, strö över färska örter och klicka på ostkräm. Servera genast.