Nyheter
Grillad fläskkarré

Kopplingen mellan rött kött och diabetes

Den senaste tiden har det diskuterats i media kring kopplingen mellan att äta rött kött och utveckla diabetes typ 2. Detta till följd av nya vetenskapliga artiklar på temat.

Tillbaka till skollunchen

Tillbaka till skollunchen

Vardagen är igång och för många innebär det tillbaka till skolan och tillbaka till skollunchen.

Hållbarhet är mer än klimat

Hållbarhet är mer än klimat

Flera olika rapporter visar att man behöver se till fler parametrar än klimat när man pratar om hur hållbart producerad maten är.

Hur mycket kött ska man servera?

Hur mycket kött ska man servera?

Hur ska man veta hur mycket kött som är lagom att servera per person när man bjuder på middag eller buffé? Här hittar du svaren!

Bild från frukostseminariet: Varför dyker Vego?

Varför dyker vego?

Svenskt Kött anordnade frukostseminariet ”Varför dyker vego?” där en panel diskuterade vad vi äter och varför.

Äldre artiklar

Kampanj för kvinnohjärtan

I samband med internationella kvinnodagen arrangerar 1,6-miljonersklubben en kampanj med kvinnors hjärta i fokus. Vi var på plats och bjöd deltagarna i Stockholm på boken, ”En hyllning till svenskt nötkött”.

Rulla till toppen