Svensk märkning av charkuterivaror

Nu kommer det bli lättare att hitta svenskt i charkdisken tack vare ny branschöverenskommelse om enhetlig märkning.

Svenskt Kött kommer tillsammans med LRF, Axfood, Bergendahls, ICA och KF att införa en märkning på alla svenska charkuterivaror så snart som möjligt.

Charkvarorna står för över en tredjedel av allt kött vi äter i Sverige, så det är en mycket viktig märkning. Förpackningarna kommer att märkas med en tydlig symbol som visar köttets svenska ursprung. Svenskt Kött kommer att tillhandahålla märkningen.

Läs mer om svenskmärkningen hos LRF.

Läs pressmeddelandet Svenskarna vill veta varifrån köttet i korven kommer

Aktuellt

De senaste dagarnas hastiga snöfall har påverkat stora delar av Sverige. Men en trygg livsmedelsförsörjning gör att extremväder påverkar mindre.

Hur många bönder finns det i Sverige?

Undrar du hur många bönder det finns i Sverige? Svaret är betydligt färre än för hundra år sen. Idag har vi ungefär 50 000 jordbruksföretag i Sverige.

Rulla till toppen