Nyårsafton är för många den festligaste kvällen på året. Något av det festligaste man kan äta är svensk oxfilé, så därför har vi bett Sigrid Bárány att ta fram dessa lyxiga nyårsrecept på oxfilé.
Sigrid Bárány är kokboksförfattare och vinnare av Sveriges Mästerkock 2012. Så här beskriver Sigrid vad nyår är för henne:
Det jag älskar med nyårsfirande är kombinationen av lyx och avslappning. En nyårsmiddag kan vara hur överdådigt festlig som helst, och det är helt okej att ta fram sina största och glittrigaste smycken – men det känns inte stelt och högtidligt utan blir ofta ett lekfullt och gemytligt kalas.
De roligaste nyårsfesterna är alltid när jag har fått stå i köket under dagen och laga mat tillsammans med lika matglada vänner. Folk har varit lediga och är på gott humör. Det blir ett tillfälle att gå loss på avancerade rätter, lyxiga råvaror och kompromisslösa vinmatchningar och själva matlagningen blir en fest i sig.
Sigrid har skapat fyra lyxiga nyårsrecept på oxfilé, två huvudrätter och två förrätter eller snittar. Huvudrätterna är klassiska nyårsrecept som Biff Wellington med rostad jordärtskocka och potatis med madeirasås och Pepparbiff med potatisterrin på Västerbottensost.
Vill ha svenska lyxråvaror på bordet
Jag lagar gärna maffiga klassiker som Beef Wellington eller något som går att flambera, och gärna franska klassiker men jag vill ännu mer än vanligt ha svenska lyxråvaror på bordet. Det ska vara löjrom från Kalix, uppländska vaktelägg, ostron från Grebbestad, svenskt nötkött, lamm eller vilt, hemplockad svamp och absurda mängder Västerbottensost om jag får bestämma. Jag vet inte riktigt varför det är så extra viktigt för mig men jag tror att det har något att göra med att nyår är ett sånt kännbart skifte i tid och då blir också plats viktig – jag vill köra ner tårna i mylla och mossa och hav (bildligt!) och känna smaken av min plats i världen när året vänder.
Eftersom svensk oxfilé är populärt och lite av en lyxvara kring nyår så har Sigrid också tagit fram två mindre rätter med mindre mängd oxfilé som passar som förrätt eller aptitretare. Det är en härlig tartar på oxfilé med dragonmajonnäs och jordärtskocka och så en bookmaker toast i miniformat där den vanliga äggulan från hönsägg har bytts ut mot vaktelägg.
Sigrids lyxiga nyårsrecept på oxfilé
Cassoulet med lammlägg
Cassoulet med lammlägg är en traditionell bön- och köttgryta från Languedoc i södra Frankrike , en riktigt mustig och rustik maträtt som värmer gott.
Rosmarinstekta lammracks med pumpapuré, kryddig portvinssås, belugalinser och svartkål
Här är ett höstlyxigt recept på rosmarinstekta lammracks med pumpapuré, kryddig portvinssås, belugalinser och svartkål.
Xi’an-nudlar med wokad lammfärs och spiskummin (Zi Ran Yang Rou)
Xi’an-nudlar med wokad lammfärs och spiskummin är ett riktigt smakfyrverkeri, inspirerad av en nudelrätt hos Xi’an-köket i Hägersten
Bookmaker toast-snittar med confiterade vakteläggulor
Bookmaker toast-snittar med confiterade vakteläggulor passar som god plockmat till högtider som nyår eller påsk. En klassiker i miniformat!
Biff Wellington med madeirasås, rostad jordärtskocka och potatis
Sugen på en riktigt lyxig klassiker till nyår? Testa Sigird Báránys recept på Biff Wellington med madeirasås, rostad potatis och jordärstkocka.