Rödbetsrisotto med isterband och getost | Svenskt Kött

Rödbetsrisotto med isterband och getost

Ingredienser

6 portioner

2 vitlöksklyftor, finhackade
1 gul lök, finhackad
300g färska rödbetor, rivna
4 dl arborio- eller carnaroliris
½ dl vermouth eller torrt vitt vin
12 dl ljummen buljong
1 dl riven ost, extra lagrad
smör till stekning
salt och malen svartpeppar

Ljummen vintersallad med isterband:

2 purjolökar, ansade
250g gröna bönor, ansade
1 rödlök, tunnskivad
2 msk rödvinsvinäger
100g smulig getost
120g isterband
salt och malen vitpeppar

Gör så här

Smält smör i en traktörpanna eller vid kastrull. Lägg i lök, vitlök och rödbetor och låt dem mjukna men inte få färg. Lägg i ytterligare en liten klick smör och låt det smälta. Tillsätt riset och låt det bli blankt av smöret. När allt ris är blankt och rött så häller du på vermouthen. Låt den ånga bort helt så att alkoholen försvinner, vi vill bara ha den goda syran.

Häll på av buljongen, lite i taget och rör om hela tiden. Sänk nu värmen till ganska låg, det skall bara småputtra. När buljongen är slut bör riset vara spänstigt men utan kärna. Dra pannan åt sidan.

Ta av skinnet på isterbanden och smula ner innehållet. Hetta upp en stekpanna utan fett och stek smulorna frasiga. Lägg över på papper för att torka.

Dela purjolöken så att bitarna är lika långa som de gröna bönorna. Skär sedan i strimlor. Lägg sedan purjo, bönor och lök i stekpannan och låt det bli ljummet. Droppa på rödvinsvinäger och krydda med salt och peppar. Toppa sedan salladen med isterbandsbitarna och den smulade chèvren.

Servering:
Hetta upp risotton, vänd ner den rivna osten och en liten klick smör. Servera med salladen.

Tips:
Rödbetorna färgar, så vill du inte bli röd om händerna, använd plasthandskar.

FLER RECEPT

Rulla till toppen