Frikassé på svenskt vis. Såsen reds med vetemjöl och äggulor, och kryddas med ättikssprit, socker och dill. En riktig husmansklassiker.

Frikassé på svenskt vis. Såsen reds med vetemjöl och äggulor, och kryddas med ättikssprit, socker och dill. En riktig husmansklassiker.
8 portioner
1 kg kalvbog, benfri
vatten
2 tsk salt per liter vatten
1 gul lök, i klyftor
5 svartpepparkorn
1 lagerblad
dillkvistar
Sås:
8 dl buljong
4 msk vetemjöl
2 äggulor
1 dl grädde
2 tsk ättikssprit
2 tsk strösocker
salt och malen vitpeppar
1 dl dill, finhackad
Till servering:
potatis
broccoli
sockerärter
Lägg köttet i en kastrull med vatten så det täcker. Koka upp, skumma och tillsätt salt, lök och kryddor. Sänk sedan värmen och sjud köttet under lock cirka 1 timme. Låt köttet vila 15 minuter i buljongen. Sila buljongen.
Sås:
Häll buljongen i en kastrull. Red med mjöl utrört i lite vatten. Koka upp, sänk värmen och sjud 3 minuter. Ta kastrullen från värmen och vispa ner äggula och grädde. Tillsätt ättikssprit och socker. Krydda med salt och peppar.
Lägg i dill strax före servering. Skär köttet i skivor eller bitar och lägg ner i såsen. Servera med kokt potatis och grönsaker.